מהו שתל קוכליארי וכיצד הוא פועל ?

שתל השבלול הוא מכשיר אלקטרוני זעיר ומתוחכם המשמש עזר שמיעתי. הוא מיועד לילדים ולמבוגרים בעלי ליקוי שמיעה חמור עד עמוק בשתי האוזניים, אשר אינם מפיקים תועלת מספקת ממכשירי השמיעה.

השתל מורכב משני חלקים: החלק הפנימי : זהו החלק המושתל בניתוח, הוא כולל מערך אלקטרודות המוחדר לאוזן הפנימית ותושבת הממוקמת מתחת לעור בעצם הגולגולת באזור שמאחורי האוזן. החלק החיצוני: מיקרופון הקולט את צלילי הסביבה, משדר קטן ומעבד דיבור.

בצורתם הממוזערת ביותר הם דומים למכשיר שמיעה מאחורי האוזן בתוספת מגנט הנצמד לראש.

 

כיצד מאפשר שתל השבלול לשמוע?

שתל השבלול מנסה לחקות את תהליך השמיעה. התהליך מתחיל בקליטת הצלילים השונים ע"י המיקרופון של המכשיר. הצלילים מועברים למעבד הדיבור. במעבד הדיבור הופך גל הקול לאות חשמלי. האות החשמלי מועבר בעזרת גלי רדיו דרך העור אל החלק הפנימי של השתללאלקטרודות, ומהן מועבר המידע בצורת פולסים חשמליים ישירות לעצב השמיעה המוביל את המידע אל המוח, שם הוא מפוענח למסר שפתי.

 

השלבים בתהליך ההשתלה

– בדיקות מקדימות ואבחון לצורך החלטה האם המועמד מתאים להשתלה מבוצעות בדיקות הכוללות בדיקת רופא אף-אוזן-גרון, בדיקות שמיעה והערכת המצב השמיעתי והשפתי ע"י קלינאי תקשורת. במידה ועברת יעוץ בעבר, כדאי לעבור יעוץ חוזר כיוון שתחום השתל מתקדם בקצב מהיר והקריטריונים להשתלה משתנים.

– ניתוח ההשתלה – הניתוח אורך מס' שעות (כ-3 שעות) ובמהלכו מוחדר מערך האלקטרודות לאוזן הפנימית. האשפוז לאחר הניתוח נמשך בד"כ שלושה ימים עד שבוע.

– הרכבת החלק החיצוני והפעלה ראשונית של שתל השבלול – ארבעה שבועות לאחר הניתוח מרכיבים את החלק החיצוני. בשלב זה מתחיל תהליך הכוונון של המכשיר. תהליך זה הוא הדרגתי ומשכו משתנה מאדם לאדם.

– תהליך השיקום – בשבועות הראשונים לאחר החיבור לשתל ניתן לשמוע רק צלילים, מבלי יכולת לזהות ולהבין. במשך החודשים הראשונים מתרחש תהליך ההסתגלות לשמיעה דרך השתל. זיהוי הבנת והפקת דיבור מתרחשים בשלב מאוחר יותר. לא ניתן לחזות במדויק מהי התועלת אותה יפיק אדם משתל השבלול. התוצאות מושפעות מגורמים רבים: מידת השימוש בערוץ השמיעתי, הגיל בו החל הליקוי בשמיעה, מוטיבציה, מידת המחויבות לתכנית השיקום ועוד.

מה המצב הרפואי המזכה לקבל שתל קוכליארי במסגרת סל השירותים ?

א. ילד הסובל מחרשות דו צדדית, אשר אינה ניתנת לשיקום באמצעות מכשיר שמיעה

ב. מבוגר , מגיל 18 , שהוא מתחרש חדש או כבד שמיעה ששמיעתו התדרדרה ועונה על אמות המידה הבאות:

  • ליקוי שמיעה חמור/עמוק כאשר סף השמיעה 70 דציבל ומעלה
  •  מיצוי שימוש קודם במכשירי שמיעה, המותאמים באופן אופטימלי וחוסר יכולת להפיק מהם תועלת שמיעתית.
  • קיום "שפה דבורה".
  • הבנת דיבור נמוכה או שווה ל 50% עם שימוש במכשירי שמיעה, המותאמים באופן אופטימלי, בתנאי רעש של יחס אות לרעש של 10+ דציבל
  • במקרים של לקות ראיה נלווית או מתפתחת ובסינדרומים, יהיה ניתן לשקול השתלה קוכליארית גם אם לא מתקיימים כל אמות המידה הנ"ל. במקרים אלה כל מקרה ידון לגופו.

תיאור הזכאות בסל השירותים שבאחריות הקופות

  • כיסוי מלא בגין השתל הקוכליארי
  • כיסוי מלא עבור תחזוקה וטיפול בבלאי של השתל הקוכליארי, עבור החלקים הנדרשים לתפעולו ותפקודו כגון : מעבד, כבלים, טבעת שידור. התחזוקה אינה כוללת Accessories הנוספים לשתל כמו כיסויים צבעוניים וכו',  וכמו כן אין אחריות במקרה של אובדן או נזק שאינו בלאי טבעי .
  • כיסוי עלות רכישת מטען וסוללות נטענות או סוללות מתכלות לשתל.
  • שיקום שמיעה לאחר ההשתלה – אימוני שמיעה עם השתל.

לתשומת הלב– קיימת זכאות למימון שתל שני במקרה והשתל הקיים מומן במסגרת סל הבריאות וחדל מלתפקד באופן חלקי או מלא או מצבו הרפואי של המבוטח מצדיק השתלת שתל שני.

 אחריות לאספקת השירות – קופות החולים

למידע נוסף באתר משרד הבריאות