1.1.  בדקו שמכשירי השמיעה נוחים לשימוש ומתאימים ליכולות המוטוריות ולמצב הראייה שלכם. ודאו כי אתם מצליחים להכניס ולהוציא את המכשיר מהאוזן, ולהחליף את הסוללה ולנקות את המכשיר.

1.2.  תפקידו העיקרי של מכשיר השמיעה הוא לאפשר הבנת דיבור טובה יותר. רצוי להעדיף שיקול זה על פני שיקולים אסתטיים.

1.3.  ודאו שהאדם המתאים את מכשיר השמיעה הוא קלינאי תקשורת או אודיולוג , בעל תואר אקדמאי ורשיון ממשרד הבריאות, ועם ניסיון בתחום האודיולוגיה ובהתאמת מכשירי שמיעה

1.4.  רשימת מכוני השמיעה וספקי המכשירים שבהסכם עם הקופות מפורסמים באתרי האינטרנט של הקופות. מומלץ לבחור ספק שיהיה קרוב אליכם ונגיש לכם, שכן התאמה ותחזוקה של המכשירים דורשות בדרך כלל ביקורים חוזרים במכון השמיעה. מציעה להכניס כאן את ההפניה לאתרי האינטרנט

1.5.  מומלץ לבצע סקר שוק בכמה מכוני שמיעה לפני רכישת המכשיר

1.6.  בררו מהו פרק זמן ההתנסות עם המכשיר לפני הרכישה (מקובל לאפשר חודש לפחות) ואם החזרת המכשיר בתום פרק זמן זה כרוכה בתשלום.

1.7.  חשוב !!! בדקו מה כוללת האחריות, לכמה זמן היא תקפה ואם התיקונים נעשים במקום או שהמכשירים נשלחים למעבדה. כמו כן, בדקו אם תקבלו מכשיר שמיעה חלופי בזמן התיקון.

1.8.  בררו אם יש מצב T (Telecoil) במכשירי השמיעה. זהו רכיב אלקטרוני המאפשר קליטה של צלילים דרך שדה אלקטרומגנטי במקום דרך מיקרופון המכשיר. מצב T קיים ברוב מכשירי השמיעה מאחורי האוזן ובהרבה מכשירים תוך-אוזניים בגודל ITC ו-ITE לפי בקשה בעת ההזמנה.  הפעלת מצב T בעת האזנה לטלפון מנתקת את מיקרופון  מכשיר השמיעה ומאפשרת את שמיעת הקו בלבד, ואז מופחתים רעשי הרקע ויכולת הבנת הנאמר טובה יותר. כמו כן, באמצעות מצב T אפשר להשתמש באביזרי עזר אישיים וציבוריים לשמיעה.

1.9.  התאמה דו-צדדית של מכשירי שמיעה

כשאתם מתלבטים אם לרכוש מכשיר שמיעה אחד או זוג מכשירים חשוב לדעת:

  • שמיעה דו-צדדית מאפשרת הבנת דיבור טובה יותר, בייחוד בתנאי האזנה קשים כמו רעשי רקע, הדהוד, ומרחק מהדובר.
  • שימוש בשני מכשירי שמיעה מאפשר מיקום טוב יותר של הקולות במרחב.
  • הגברה דו-צדדית מעניקה תחושת עוצמה טובה יותר למשתמש ומאפשרת לאודיולוג לכוון את המכשירים לעוצמות חלשות יותר.
  • מחקרים מראים ששימוש במכשירים בשתי האוזניים חשוב לשמירה על יכולת הבנת הדיבר בטווח הרחוק.

1.10.  כיצד להפיק את המיטב ממכשיר השמיעה

  • בתקופה הראשונה לאחר קניית מכשירי השמיעה חשוב להתאמן בשימוש במכשיר ובפונקציות הקיימות בו כדי להתרגל אליהם. תהליך ההסתגלות עשוי להמשך מספר חודשים, אך שונה מאוד מאדם לאדם. אין דרך אחת נכונה להתרגל למכשירי שמיעה. ניתן להתחיל בהרכבת המכשירים, בסביבה שקטה כמו בבית, באופן הדרגתי, לפרקי זמן ההולכים ומתארכים כל יום. החשיפה לצלילים שונים בסביבה, כמו צלצול פעמון הדלת, זרימת מים בברז, חריקת כיסא, וקולות הטלויזיה ו/או רדיו עוזרים להתרגל למכשירי השמיעה.
  • כשתרגיש כבר נוח עם המכשירים לאורך שעות רצופות, אפשר להתחיל לצאת עם המכשירים החוצה גם בצורה הדרגתית, לפרקי זמן ההולכים ומתארכים. תקחו בחשבון שרוב ירידות השמיעה מתפתחות בקצב איטי ולאורך זמן רב, אך הרכבת מכשירי השמיעה משנה באופן פתאומי איך העולם נשמע. בהתחלה קולות הסביבה עשויים להישמע חזקים, אך ככל שתרכיב את המכשירים באופן קבוע וסדיר יותר, התחושה איתם תשתפר. עם הזמן תוכלו לשפר את המיומנות שלכם בצורה ניכרת.
  • לחילופין, יש אנשים ש"משתוקקים" לשמוע ומעדיפים להתחיל מיד להרכיב את מכשירי השמיעה כמעט בכל מקום ולכל היום. דרך זו גם בסדר – אין סכנה מהרכבת המכשירים. חשוב לזכור שאתה ה"שופט" הכי טוב למה נכון ונוח עבורך, אז תקבע את קצב השימוש לפי מה שמרגיש לך נכון.
  • אם בכל זאת אינכם מצליחים להסתגל למכשירי השמיעה פנו לקלינאי התקשורת שלכם כדי לקבל סיוע נוסף ו/או פנו לבקול – ארגון כבדי שמיעה ומתחרשים לקבלת יעוץ, ליווי ותמיכה .