נהוג לסווג את מכשירי השמיעה הקיימים היום לשני סוגים, בהתאם לטכנולוגיה המשמשת לתפעולם: אנלוגיים ודיגיטליים.

1.1.  מכשיר שמיעה אנלוגי מגביר את כל צלילי השמיעה באופן שווה. מעבר להתאמת עוצמת הרמקול לדרגת ירידת השמיעה של המשתמש בבחירת המכשיר, קיימת יכולת מוגבלת לכוון את המכשיר. לרוב מחירו נמוך יותר.

1.2.  מכשיר שמיעה דיגיטלי מאפשר כיוון מדויק יותר של המכשירים באמצעות מחשב, בהתאם לעקומת השמיעה של המטופל, ומאפשר למשתמש הבנת דיבור ונוחות שמיעתית טובות יותר. יש מכשירים דיגיטליים הכוללים מספר תכניות שמיעה למצבי האזנה שונים, כמו סביבה רועשת או מוזיקה. המכשירים הדיגיטליים מתכווננים בדרך כלל באופן אוטומטי לפי תנאי הסביבה ויעילים יותר ממכשירים אנלוגים במניעת תופעות כמו צפצופים (פידבק) ורעשי רקע. בתוך הקטגוריה של מכשירי השמיעה הדיגיטליים יש מגוון רחב מאוד של טכנולוגיות, המשפיעות על תפקוד המכשירים בתנאי האזנה שונים. הבדלים ברמה טכנולוגית משפיעים מאוד על מחירי המכשירים.

1.3.  מכשירי שמיעה גם מחולקים לקטגוריות שונות לפי צורתם. הבדלים בצורת המכשירים הם לאו דווקא משפיעים על מחירי המכשירים. רוב צורות המכשירים קיימות בכל רמות הטכנולוגיה. צורת מכשיר השמיעה נבחרת בהתאם לצרכי ההגברה (העוצמה הנדרשת של המכשיר) ובהתאם לרצונותיו/ה וצרכיו/ה של המטופל/ת. יש שתי קטגוריות כלליות לצורות מכשירי השמיעה: מכשירים תוך אוזניים (הבנוים לפי מידה שנלקחת מתעלת השמע) ומכשירים אחור-אוזניים.

1.4.  מכשירים תוך-אוזניים

  • מכשיר לגמרי בתוך תעלת האוזן (CIC): מכשיר השמיעה הקטן ביותר, לרוב נסתר לחלוטין. מתאים בדרך כלל לבעלי לקות קלה עד בינונית-חמורה בשמיעה. לשימוש במכשיר זעיר נדרשות יכולות מוטוריות טובות וראייה טובה.
  • מכשיר בתוך תעלת האוזן (ITC): מכשיר שמיעה שנכנס לתוך התעלה וממלא את חלק מחלל האוזן. אפשרות הגברה קצת יותר גדולה ממכשיר CIC, ובד"כ עם סוללה יותר גדולה מה-CIC. לעיתים מותקנים על המכשיר כפתור לחיצה או גלגל עוצמה המאפשרים למשתמש להחליף בין תוכניות שמע שונות או לשלוט במידה מסוימת בעוצמת המכשיר.
  • מכשיר בתוך האוזן (ITE): המכשיר ממוקם בתעלת האוזן ובמבואה, ומספק עוצמה חזקה יותר לעומת ה-CIC וה-ITC עם אותן אופציות שליטה של מכשיר ITC.

1.5.  מכשיר מאחורי האוזן (BTE): המכשיר מורכב מאחורי האפרכסת ומחובר לאוזנייה קשה או רכה שממוקמת בתוך התעלה. מכשירים בצורה זו מתאימים לכל דרגות ירידות השמיעה, כולל גם ירידות חמורות ועמוקות. בירידות קלות עד בינוניות בשמיעה ניתן להתאים מכשיר שמיעה בהתאמה פתוחה(Open Fitting), שבו צינורית זעירה בתעלת האוזן מכוסה בקצה בכיפה זעירה מסיליקון. טכנולוגיה זאת מאפשרת שמיעה טבעית יותר ושמירה על אוורור תעלת האוזן. מכשיר "מגבר-תוך-תעלתי" או "רמקול-תוך-תעלתי" גם כן עם צינורית זעירה וכיפת סיליקון, אך הרמקול של המכשיר נמצא בסוף הצינורית וממוקם בתוך התעלה. מכשירים אלה מתאימים לירידות שמיעה גדולות יותר, אפילו במקרים מסוימים עד ירידות חמורות בתדרים גבוהים.

1.6.  מכשיר בהולכת עצם: מיועד למי שאינם יכולים להרכיב מכשיר שמיעה רגיל עקב ליקוי במבנה האוזן, דלקות אוזניים חוזרות עם הפרשות, או לבעלי ירידה הולכתית בשמיעה. המכשיר מעביר את הצליל ישירות אל האוזן הפנימית באמצעות הרעדת עצמות הגולגולת ,ומורכב על קשת (HEADBAND).