פרויקט ניידת השמיעה הוא חלק מתכנית כוללת להנגשת שירותים מגוונים לציבור כבדי השמיעה ובייחוד בחתכי אוכלוסיה שונים בארץ (עולים חדשים, הפזורה הבדואית ואוכלוסיה משכבה סוציו-אקונומית נמוכה), זאת במטרה להעלות את המודעות בקרב האוכלוסייה לבעיה ולאופן ההתמודדות עמה ולהגיע למספר רב יותר של אנשים כבדי שמיעה שיפנו לשירותי שיקום ברחבי הארץ, ובייחוד בפריפריה.

קהל היעד של הפרויקט הוא ציבור כבדי השמיעה בעיקר פריפריה וכלל הציבור בישראל, תוך מתן דגש על מגזרים ייחודיים  (המגזר הבדואי, המגזר הערבי וכד'). בקרב מגזרים אלו המודעות לנושא הירידה השמיעה והנגישות לשירותים המספקים ידע ושירותים נמוכה מאד.

צוות הניידת מורכב מקלינאית תקשורת אשר אחראית על התכנים המקצועיים בפרויקט (הכוללים, בין השאר, אחריות על תוכן ההרצאות, הדרכות, סינונים וייעוצים, פיקוח על הסטודנטיות וקשר עם האקדמיה), מדריך כבד שמיעה אשר מסביר ומתאר מניסיונו האישי בהתמודדות עם הירידה בשמיעה וסטודנטיות מחוג להפרעות בתקשורת.

הפעילות, שאורכה כ – 3 שעות, כוללת ‏הרצאה מטעם קלינאית תקשורת אודות ‏הגורמים לירידה בשמיעה, ‏מכשירי שמיעה, ‏אביזרי עזר, ‏ניתוח השתל, קריאת אודיוגרמה, התמודדות רגשית, ‏חשיבות קריאת שפתיים,‏‎ ‎מידע על זכויות, וייעוץ פרטני. בנוסף, המדריך מספר את ‏סיפורו האישי על התמודדות בעבודה, במשפחה, בזוגיות, על שמירת איכות חיים ונותן הדרכה באביזרי עזר לשימוש יומיומי כגון: מגבר אישי, טלפון מיוחד, אזניות לטלוויזיה, ועוד.
חשיבות הסיפור האישי היא בעידוד ההתמודדות עם הירידה בשמיעה על היבטיה השונים. הסטודנטיות מהחוג להפרעה בתקשורת מבצעות  בדיקות סינון שמיעה למעוניינים והקלינאית נותנת ייעוצים פרטניים אישיים לאנשים עם ירידה בשמיעה.

נתוני הפעילות נאספים באופן שיטתי ומנותחים כמותית ואיכותית באופן שוטף ע"י רכז הפרויקט. אנו בוחנים לאורך כל שנת הפעילות את השגת יעדי הפרויקט ע"י בחינת הנתונים של מספר המשתתפים בפעילות ניידת השמיעה, משתתפי בדיקות סינון שמיעה והייעוצים הפרטניים. נערך גם שיתוף עם ארגון 'מתן' בתכנית הכוללת תהליך מקצועי לימודי להערכת ומדידת הפרויקט, על מנת להגיע לטייב את תוצאותיו והשגת יעדיו.

אנו פועלים ללא לאות להרחיב את היקף הפעילות לקהלי יעד ואזורי פעולה חדשים.  תכנית הפעילות כוללת הרחבת קהל היעד תוך מתן דגש לפעילות הניידת בחברה הערבית זאת בנוסף להרחבת הפעילות לגילאים ומגזרים נוספים, כגון: מקומות עבודה ומוסדות להשכלה גבוהה. כצעד למימוש תכנית זו, נוסף קלינאי תקשורת מוסמך דובר עברית וערבית על מנת לתת מענה למגזר דוברי הערבית בצפונה ובדרומה של הארץ.

 

טלפון: 03-5257001 ; info@bekol.org

 

Bekol - Mobile Hearing Program Unit