כ-15% מהאוכלוסייה סובלים מטנטון הבא לביטוי בצלצולים, רעמים או פיצוצים באחת האוזניים או בשתיהן. יש מי שסובלים מתסמינים קלים ואילו לאחרים הוא משבש את החיים.

לעתים קרובות הסיבות לטנטון אינן ידועות, אך חשוב לבצע בירור רפואי על מנת לשלול סיבות רפואיות שאינן קשורות למערכת השמיעה. באופן כללי הרפואה מציעה מעט מאוד טיפולים נגד התופעה, והיעילות שלהם בהפגה מתמשכת נמוכה. במקרה שקיימת גם ירידה בשמיעה, רוב הסובלים מטנטון חווים הקלה משימוש סדיר של מכשירי שמיעה מותאמים אישית, הממסכים את צלילי הטינטון בעת הרכבת המכשירים.

זכאות בסל הבריאות – סל הבריאות אינו כולל זכאות למכשירים המיועדים לטיפול בטנטון.

הידעת? טיניטוס, או זמזום באוזניים, הוא המונח לרעשים שנשמעים "בתוך האוזן" או "בתוך הראש". בדרך כלל מדובר בתסמין שקשור לפגיעה באוזן או בעצביה. מקור הרעשים אינו בקולות שמחוץ לנו.

המידע נלקח מתוך אתר עמותת "טנטון" לנפגעי טנטון ומנייר בישראל (העמותה אינה פעילה)

טיניטוס, או זמזום באוזניים, הוא המונח לרעשים שנשמעים "בתוך האוזן" או "בתוך הראש". בדרך-כלל מדובר בתסמין שקשור לפגיעה באוזן או בעצביה. מקור הרעשים אינו בקולות שמחוץ לנו.

תסמין שכיח – 
טיניטוס בצורתו הקלה הוא תסמין שכיח ביותר. כמעט לכל אחד מאיתנו יש צלצולים באוזניים אחרי שהוא שומע קולות חזקים במיוחד , כגון הלמות פטיש. כ-10 אחוזים מאיתנו סובלים מטיניטוס לעיתים קרובות או באופן קבוע. הצורה הקשה ביותר, כאשר הרעשים משפיעים על כל צורת החיים, קיימת אצל כ- 5 אנשים מתוך אלף באוכלוסיה.

כאשר הזמזום מתחיל –
לעיתים יש התחלה ברורה, הנראית קשורה לארוע כגון פגיעה בראש, חשיפה לרעש או שטיפת אוזניים להוצאת שעווה (טיפול זה אינו בשימוש נפוץ כיום). במקרים אחרים קשה לומר בדיוק מתי החל הטיניטוס. הרעש גבר בהדרגה, או שהאדם הבחין בו לראשונה כאשר סבל מזיהום , או שהיה תחת לחץ.

הרעשים –
טיניטוס יכול לנוע מקול שכמעט ואינו נשמע ועד רעשים כה חזקים שלא ניתן להעלימם אפילו באמצעות קולות חזקים. הטיניטוס יכול להיות מתמשך או נקטע על-ידי תקופות של שקט. בדרך-כלל מתוארים הרעשים כצלצולים, שריקות או זמזומים.

אין סיבה לדאגה –
בתקופה הראשונה לאחר תחילת התסמינים אנו נוטים למצוא הסברים משלנו לגורמי התופעה. בדרך-כלל אנו פוחדים משטף דם מוחי, הפרעה מוחית, גידולים או התרחשות. למזלנו, טיניטוס רק לעיתים נדירות מצביע על מחלה קשה. הרופא יוכל לבדוק אפשרות זו ולענות על כל השאלות שתרצה לשאול. דבר זה יקל עליך ויסיר את המסתורין מן התופעה.

שונות –
תרופות מסוימות גורמות לטיניטוס כתופעת לוואי חולפת. השכיחה בהן היא אספירין במינון גבוה. אין סיבה לדאגה כאשר טיניטוס נגרם בגלל תרופה, אך אם אתה סבור שתרופה מסוימת גורמת לך טיניטוס או מחמירה אותו, עליך להיוועץ ברופא.

מה גורם לטיניטוס?
ברוב המקרים טיניטוס קשור עם ליקוי בשמיעה כתוצאה מהזדקנות, או עם חשיפה לרעש בהווה או בעבר. בשני המקרים אתר הליקוי הוא האוזן הפנימית. בתוך השבלול ישנם כ- 13,000 תאי שיער מיקרוסקופיים. לחלק מהם נגרם נזק, וזה גורם לזרימה לא מאוזנת של אותות עצביים אל המוח, אשר מפענח זאת כטיניטוס, לעיתים ,חלקים אחרים של האוזן או של עצביה יכולים להיות אתר הליקוי המוביל לטיניטוס.

מתח שרירי
טיניטוס גורם למצב של לחץ אשר מגביר את מתח השרירים ואת החרדה. אלה מצידם עשויים להגביר את הטיניטוס, וכך נוצר מעגל קסמים. טיפול באמצעות תרגילי הרפייה, לעיתים עם פיזותרפיה, היפנוזה והיזון חוזר, יכולים למנוע את יצירת מעגל הקסמים, או להפסיק אותו.

בעיות שינה
כאשר הכל מסביב שקט, הטיניטוס בולט יותר, ועלול להפריע לשינה. עם זאת, עשויות להיות לכך גם סיבות אחרות.
אם לא היית פעיל, או אם חטפת תנומה במשך היום, יהיה לך קשה יותר להירדם בלילה. אם אתה נמצא במצב של לחץ, בגלל בעיות בעבודה או במשפחה, ודאי יהיה לך קשה יותר להירגע ולהירדם. תרופות לשינה עשויות לעזור, אך עלולות להיות להן תופעות לוואי, והן עלולות לאבד מיעילותן במשך הזמן אם נוטלים אותן כל לילה. אם אתה רוצה להפסיק את נטילת הגלולות לשינה, יש לעשות זאת בהדרגה ותחת השגחה רפואית. זכור שלעיתים קרובות אנו נוטים להגזים בהערכת מספר שעות השינה הדרושות לנו. הטווח התקין הוא בין 5 ל- 9 שעות, והצורך בשינה בדרך-כלל פוחת עם הגיל. השתדל לא להיות מודאג בקשר לשינה, הדאגה רק מגבירה את הקושי. אפשר להסתדר עם שינה לא מספקת לתקופת מה. אל תלך לישון אם אינך ממש רדום, ואל תישאר במיטה אם אתה חש אי-שקט ואינך מסוגל להירדם.
קלטות לשינה מודרכת עשויות לעזור לך לפתור את בעיית השינה שלך .

קשיי ריכוז
כאשר הרעשים גורמים לעצבנות ולדאגה, מובן שהם עלולים להסיח את דעתך ולגרום לך לאבד את הריכוז מפעם לפעם. תופעות אלה כנראה יפחתו עם הזמן. זכור שאף אחד מאיתנו אינו יכול ואינו חייב להיות מרוכז כל הזמן.

בראש שלך
מצב הרוח שלך בוודאי ישפיע על התייחסותך לרעשים. כאשר אתה חש מרוצה ושמח, אתה נוטה "לשכוח" אותם ביתר קלות. אתה מייחס להם חשיבות פחותה בראש שלך. בתקופות אחרות אתה מוטרד מבעיות. החרדה והלחץ פוגעים בסבלנותך.אתה חש עצוב, עגום ומדוכא. בתקופות אלה קשה יותר להתעלם מהרעשים. ככל שאתה יותר מודאג או כועס, הרעשים חודרים יותר לתוך חייך ומטרידים אותך.

העתיד
כנראה שהרעשים יישארו איתך. עם זאת, ב- 11 אחוזים מהמקרים הרעשים נעלמים, וב- 13 אחוזים נוספים עוצמתם פוחתת. נכון שטיניטוס יכול לגרום סבל רגשי כאשר מבחינים בתסמין זה לראשונה, אך השפעותיו נוטות לפחות עם הזמן. תהליך זה נקרא התרגלות, והוא יכול לקחת חודשים או שנים. במשך הזמן תלמד להפסיק להתייחס אליו, כפי שאתה מפסיק להקשיב לכל הרעשים חסרי המשמעות המצויים בסביבתנו בחיי היומיום.

ניסיון אישי
האנשים מסביבך, אפילו בני משפחתך, עשויים לא להבין את בעייתך ולא להיות מסוגלים לעזור לך. לעיתים שיחה עם אדם שיש לו ניסיון אישי עם טיניטוס עשויה לעזור. תוכלו לשוחח על הבעיות שהטיניטוס גורם לך ועל דרכי התמודדות של אנשים אחרים שסבלו או סובלים מאותה בעיה. שיחות כאלה ירחיבו את הפרספקטיבה שלך לגבי מצבך, וילמדו אותך שיטות חדשות להתמודדות עם בעייתך.

בדיקה רפואית
תחילה עליך להיוועץ ברופא הכללי שלך, כדי לגלות אם בעייתך נגרמה בגלל ליקוי שניתן לטפל בו מיידית. אם יהיה צורך, יפנה אותך הרופא שלך למומחה אוזניים (רופא א.א.ג), אשר ישאל אותך על מחלות קודמות וגורמים אחרים שעשויים להשפיע על שמיעתך. הרופא יבצע סידרה של בדיקות כדי למקם את אתר הליקוי ואת מידת הנזק. בדיקות אלה אינן גורמות כאב.

האם קיים ריפוי?
יש מקרים בהם ניתן לטפל בסיבה, ואז הטיניטוס יפחת או ייעלם. עם זאת, האוזן היא מבנה מורכב ביותר, ועשויות להיות סיבות רבות לטיניטוס. לרוע המזל, ברוב המקרים אין ריפוי לרעש שנגרם בגלל הטיניטוס. עם זאת, אין להסיק מן העובדה שלא קיים ריפוי כללי שלא ניתן לעשות כלום. קיימות שיטות אחדות המביאות להקלה משמעותית.

טיפול
מלבד אותם מקרים לא רבים בהם הטיניטוס ניתן לריפוי, המאמצים הטיפוליים מוקדשים להפחתת הסבל שגורם הטיניטוס. חולים רבים חשים מחוזקים אחרי בדיקה יסודית, איבחון והסבר מהרופא. כאשר טיניטוס גורם סבל רב, תרופות עשויות להביא לירידה זמנית בחרדה, בבעיות השינה או בדכאון. אם קיים איבוד שמיעה, ואפילו הקל ביותר, אפשר להעזר במכשיר שמיעה, או ב"מסווה טיניטוס". שיטות פסיכולוגיות שונות הוכחו כיעילות בהפחתת הסבל הנפשי. אין שיטה אחת שמתאימה לכולם, אך כל אחת מהן תרמה להגברת יכולת ההתמודדות אצל חולים רבים.

תרופות
תרופות רבות נוסו במשך הזמן. רובן נתגלו כלא יעילות , או שגרמו לתופעות לוואי לא רצויות. הזרקה של חומרי אלחוש מקומי, כמו אלה בהם משתמשים רופאי השיניים, עשויה לספק הקלה זמנית, והחוקרים מחפשים תרופות דומות שניתן לקחתן בטבליות. לאחרונה נוסו תרופות מדור חדש מקבוצת נוגדי הסרוטונין הספציפיים, בעיקר פבוקסיל, במרפאות שונות בארץ,

ניתוח
לעיתים טיניטוס נגרם בגלל ליקוי באוזן בפנימית, ולעיתים רחוקות יותר בגלל בעיה בכלי הדם או בשרירים באוזן או בקרבתה. במקרים נדירים אלה קיימת אפשרות של ניתוח אשר יפתור את בעיית הטיניטוס באופן מוחלט.

עזרי שמיעה
מכשיר שמיעה מגביר קול יגביר את מודעתך לקולות חיצוניים, ואז תבחין פחות בטיניטוס. עם מכשיר זה תוכל גם לשמוע טוב יותר מה אומרים האנשים מסביבך.

לימוד תרגילי הרפייה
רוב האנשים מדווחים על החמרה בטיניטוס כאשר הם נמצאים במתח או בחרדה. הטיניטוס עצמו מגביר את המתח, העייפות והחרדה שלהם. לימוד תרגילי הרפייה יעזור לך לשלוט בתגובותיך לטיניטוס שלך. תרגילים להרפיית שרירים יסייעו לך להגיע לשלב הראשון, שהוא הרפיית השרירים. זה יוביל לשלב הבא, שהוא הרפייה נפשית. לאחר זמן מה תהיה מסוגל להבחין במתח בתחילתו ולהפיג אותו באמצעות הרפייה, בלי שכולם יבחינו בכך, ובלי שהדבר יגזול הרבה מזמנך.

הסוואת הטיניטוס
רוב האנשים הסובלים מטיניטוס מדווחים שהרעש חזק יותר או חודרני בסביבה שקטה. אפשר להשתמש בשעון מתקתק, במאוורר חשמלי או במוסיקת רקע כדי ליצור קולות רקע נעימים ויעילים, אשר מסווים את הטיניטוס באופן חלקי או מלא. לחילופין, אפשר להשתמש ב"מסווה טיניטוס", שהוא מיתקן שנראה כמו מכשיר שמיעה, ושמספק קולות רקע מתאימים.

דיקור
בדרך-כלל לדיקור אין השפעה ניכרת על טיניטוס. עם זאת, יש חולים שדיווחו על תועלת מדיקור, כמו הפחתה זמנית בעוצמת הטיניטוס, ירידה במתח או שינה טובה יותר.

מחקר
מחקרים רבים נערכים עתה ברחבי העולם. בגלל המורכבות של הסיבות האפשריות לטיניטוס, אין זה סביר שיימצא "ריפוי" כללי. עם זאת, קיימות תקוות רבות להתקדמות משמעותית במהלך העשור הבא. כבר היום יש אפשרויות רבות לשיפור המצב, באמצעות יישומים של טיפול אקוסטי, ייעוץ פסיכולוגי, תרגילי הרפייה, תרופות וגירוי חשמלי.

אתה בעצמך
כמה מהאסטרטגיות המובאות להלן עשויות לעזור לך להקטין את עוצמת הרעשים או להפחית ממשמעותם עבורך. אך כאן יש צורך באזהרה: כאשר אתה מנסה את האסטרטגיות שונות, אל תגזים במאמציך.

פעילות: אם אתה עסוק בפעילויות שדורשות את תשומת ליבך, קל לך יותר לשכוח את הרעשים. לכן מומלץ שתהיה פעיל. יש אנשים שבאופן מודע מעסיקים את עצמם כדי להסיח את דעתם מהטיניטוס. עם זאת, עליך לזכור שפעילות מוגזמת עלולה לגרום לחץ שעלול להחמיר את הטיניטוס. אתה זקוק לזמן גם להרפייה וגם לגירויים חברתיים, כדי לשמור על איכות חייך.

הבנת הטיניטוס: הטיניטוס משפיע באופן עקיף על האנשים שמסביבך. אתה זקוק להבנה ולאהדה, אך טיניטוס אינו מצב שיוצר אהדה, לפחות לא לאורך זמן. קשה מאוד לאנשים לתפוס מה זה טיניטוס. אולי אתה יכול להדגים להם רעש דומה על-ידי כיוון הרדיו "לא על התחנה". כמו-כן עליך להסביר לבני משפחתך כיצד הטיניטוס משפיע עליך ומה אתה עושה כדי להתמודד עם הבעיה. עם זאת, עליך להיזהר לא לדבר על הטיניטוס לעיתים קרובות מדי, ולא להפוך אותו שעיר לעזאזל. ככל שתמעיט במחשבה או בדיבור על הרעשים, כך פחות ופחות תתמקד בהם.

הרגלים: ודאי שמת לב לשינויים בטיניטוס שלך. אם הטיניטוס משתנה על-פי דפוס מסוים, חשוב לדעת אם השינויים תלויים במה שאתה עושה. אתה עשוי לגלות קשר בין הטיניטוס לבין הרגלי האכילה, השתייה או העישון שלך, או אירועים בעבודה או בבית.
עקוב אחר הקשר בין פעילותייך לבין הזמנים בהם אתה מבחין בטיניטוס שלך, ורשום זאת ביומן. כתוב הערות קצרות פעמיים ביום, בבקר ובערב. אך זכור שגם לזה עשויה להיות השפעה לא רצויה אם תבלה זמן רק מדי ברישום. אם תתן לטיניטוס לשלוט בחייך, תמצא עצמך ממוקד יותר ויותר ברעשים, ותכניס עצמך למילכוד.

סביבה: רוב האנשים הסובלים מטיניטוס מעדיפים סביבה רועשת במקצת, בעוד שאחרים מתייסרים מקולות רגילים של בית ורחוב. דבר זה עלול להוביל לבריחה מפעילויות יומיומיות ולבידוד חברתי. אפשר להילחם בנטייה זו על-ידי תירגול הדרגתי של כושר הסבילות שלך. שימוש יומי ממושך ב"מסווה טיניטוס" עשוי לסייע ברכישת סבילות כזו. זכור שטיניטוס הוא רעש אמיתי, שאינו ראוי לתשומת ליבך. סבילותך תגבר וסבלך יפחת עם הזמן. עם זאת, אם יש לך בעיות מיוחדות בהקשר זה, אל תהסס ותפנה לייעוץ מקצועי.

קולות חזקים: לאחר ההזדקנות, קולות חזקים הם הסיבה השכיחה ביותר לטיניטוס. חשיפה תכופה לרעש מכפילה את הסיכון של טיניטוס, או של החמרתו. לכן עליך להימנע מרעש חזק בכל מחיר. השתמש באטמי אוזניים טובים, ואף כאלה המותאמים לך באופן אישי במכוני השמיעה עפ"י מידת האוזן האישית שלך, כאשר אתה מכה בפטיש על מתכת, עובד עם מקדחה חשמלית או עם מכשירים כבדים, וכאשר אתה נמצא קרוב לכלי רכב מרעישים.

אם הינך סובל/ת מטנטון טורדני / חד צדדי / חריג, מומלץ כי תיוועץ ברופא המטפל בך וברופא אף אוזן גרון

מידע נוסף (רשימה זאת היא למטרות מידע בלבד ואין לראות בה כל סוג של המלצה. ארגון בקול אינו אחראי לאיכות המוצרים ו/או השירותים):

•  מרפאות טנטון בבתי חולים המציעות אבחון ושיטות טיפול שונות, כגון:
– בי"ח ע"ש א.וולפסון, חולון, טל' 03-5028618, 057-6331333, פקס 03-5028199. בהנהלת: ד"ר יהב אורון.
– בי"ח ע"ש ח.שיבא (תל השומר), ר"ג, טל'03-5302314 , פקס 03-5302214. בהנהלת: ד"ר דוד רחימא.
– מרכז רפואי רבין – בי"ח השרון, פתח-תקוה, טל. 03-9372256, פקס 03-9372247. בהנהלת: ד"ר משה חיימוף
– מרכז רפואי בי"ח הדסה, י-ם, טל' 0523-714-699, בהנהלת: ד"ר זכריה שמש

•   מכוני שמיעה פרטיים המציעים טיפול בטנטון:
– אופקים (ת"א, חדרה, נתניה), בהנהלת ד"ר טלי מרק, טל: 1-700-50-60-52 פקס: 03-5272491
  www.ofekim.co.il

– מדטכניקה-אורתופון, בן יהודה 232 ת"א (סוכנים ברחבי הארץ), טל': 03-5467373 , פקס:
03-5467377, דוא"ל: info@medor.co.il ,   www.medor.co.il

– מדנט, מורדי הגטאות 110 ב"ש, טל' 1800-29-29-30. דוא"ל: info@tinitool.co.il  ,   www.tinnitool.co.il

– קולות, רות 14 ת"א, טל' 03-5249325, דוא"ל: nadiavogel@gmail.com ,  www.kolot.org.il

– שטיינר, טל' 04-8521514, בשיתוף עם מכון הר הכרמל חיפה, טל' 04-8660661, סניף יפו
03-5187353,   www.tinntrain.co.il 

אתרים נוספים בישראל:
אתר הבית של ד"ר אורון יהב 

אתר הבית של ד"ר זכריה שמש