אביזרי עזר לשמיעה מאפשרים לבעלי לקות שמיעה לשמוע טוב יותר ולהבין טוב יותר את הדיבור והקולות בסביבות האזנה שונות, וכן לקבל התרעות על התרחשויות בסביבתם הקרובה והרחוקה. אפשר להשתמש באביזרי העזר עם או בלי מכשירי שמיעה. מכשירי השמיעה משפרים את התפקוד השמיעתי של המשתמש, אך אינם מקנים שמיעה תקינה. במצבים רבים כדאי להשתמש באביזרי העזר לשמיעה כדי להגיע להבנת דיבור מיטבית.

סוגי אביזרי העזר:

 • מערכות התרעה: אם נתקלתם בקושי לשמוע את פעמון הדלת, השעון המעורר, צלצול הטלפון, הבכי של התינוק, גלאי עשן ועוד, במהלך היום או בזמן השינה, תוכלו להיעזר באביזרי עזר אשר יתריעו על קולות אלה. ההתרעה יכולה להתבצע באמצעות הבזקי אור, רטט וצליל מוגבר או בעל טון שונה, אשר יסבו את תשומת לבכם למתרחש. אפשר לרכוש אביזרי התרעה בודדים או מערכת משולבת שתאותת על מגוון התרעות.

 • שעון מעורר: אם אתם מתקשים לשמוע את הצלצול של השעון המעורר תוכלו להשתמש בשעון בעל כרית רטט הממוקמת מתחת לכרית או למזרן או בשעון יד רוטט.

 • פעמון דלת: אפשר להתקין פעמון דלת בעל צלצול חזק או בעל טון שבו אתם מבחינים טוב יותר, בהתאם למצב השמיעה. אפשר להוסיף פעמונים בחדרים שונים בבית. לחלופין, אפשר להשתמש בביפר נייד רוטט, בנורה מהבהבת או בכרית רוטטת המונחת מתחת למזרן בשעות הלילה.

 • מגבר אישי: משמש כתחליף למכשירי שמיעה. אל יחידת המגבר מחוברות אוזניות המוליכות את הצלילים אל האוזניים. המשתמש יכול לווסת באופן עצמאי את העוצמה ולפעמים גם את הטון של הקולות הסביבתיים. מיעוד לאנשים שמתקשים להסתגל למכשירי שמיעה או שאינם מסוגלים להשתמש במכשירי שמיעה עקב מגבלות מוטוריות או רפואיות אחרות. המגבר האישי אינו מותאם ספציפית לירידת השמיעה של המשתמש (להבדיל ממכשירי שמיעה) אלא מגביר את העוצמה של כל צלילי הסביבה הנקלטים.

 • פתרונות לטלפון – כבדי שמיעה נתקלים לעתים קרובות בקושי לשוחח בטלפון. קיים מגוון רחב של פתרונות ייעודיים לטלפון לשימוש בבית, בעבודה ובחוץ.
 • מגבר לטלפון קווי: מאפשר לווסת את העוצמה ואת התדר של קול הדובר בזמן השיחה. המגבר מתחבר באופן חוטי לטלפון.
 • דיבוריות לטלפון: קיימות דיבוריות חוטיות ואלחוטיות (בטכנולוגיית בלוטות') אשר מתחברות לטלפון הנייד או הקווי ומאפשרות לנהל שיחה באיכות טובה, באמצעות העברת קול הדובר ישירות למכשיר השמיעה.
 • טלפונים נייחים ואלחוטיים: קיימים טלפונים המאפשרים להגביר את צלצול הטלפון או לשנות את נגינתו ולשנות את העוצמה והתדר של קול הדובר בזמן השיחה. טלפונים ייעודיים אלה הם לרוב בעלי תאימות גבוהה למצב T במכשירי השמיעה.

 • מערכות הגברה לטלוויזיה: המערכת מאפשרת לשמוע את הטלוויזיה ולהבין היטב את הנאמר בלי להפריע לסובבים. משדר  המחובר אל הטלוויזיה משדר את הנאמר למקלט האישי שמרכיב המאזין באמצעות שיטת שידור IR (אינפרא אדום) או FM (גלי רדיו). אפשר להשתמש במקלט ללא מכשירי שמיעה באמצעות אוזניות, או בשילוב עם מכשירי שמיעה בעלי מצב T באמצעות לולאת השראה אישית.

 • מערכות FM: שימוש במערכות FM מאפשר להבין דיבור טוב יותר בסביבה רועשת ומהדהדת  או כשהמרחק מהדובר גדול. המערכת הפועלת בשיטת שידור FM מורכבת משתי יחידות: משדר ומקלט. קול הדובר נקלט במשדר שהוא נושא ומועבר אלחוטית למקלט שמרכיב המאזין כבד השמיעה. השימוש במערכות FM נפוץ בקרב תלמידים וסטודנטים המשתתפים בשיעורים, אך מתאים לשימוש גם בישיבות עבודה, בטיולים מאורגנים, במפגשים חברתיים, בנסיעה במכונית ובהאזנה למערכות שמע שונות כמו מכשירי MP, טלוויזיה ומחשב. מומלץ להשתמש במערכת FM בשילוב עם מכשירי השמיעה, באמצעות לולאת השראה או על ידי חיבור ישיר של המקלט למכשיר השמיעה. אפשר גם להשתמש במערכת FM ללא מכשירי שמיעה, באמצעות חיבור המקלט לאוזניות.

 • טלקויל TELECOIL (מצב T): מנגנון זה, אשר קיים במכשירי שמיעה, מאפשר שמיעה חדה וברורה יותר של הנאמר בטלפון ללא הפרעה של רעשי הסביבה. שימוש במצב T מבטל את תופעת הצפצופים העולים ממכשיר השמיעה(פידבק) בעת קירוב השפופרת לאוזן.